Forum
Поздрав свима, интересује ме порекло фамилије Радиша.
Мој огранак је из Далмације место Врлика, и крсна слава нам је Св. Јован.
До сада сам сазнао да има неколико породица исто и у Травнику, Бања Луци, Брчком...
Један рођак тврди да смо наводно пореклом из Рашке области и да смо заправо род са Радишићима, али то опет није проверено и доказано.
Да ли неко зна више можда ?
Поздрав,
Унапред захвалан!
Mi se ne bavimo previše teorijama o ranijem poreklu porodica koje se ne mogu dokumentovati u pisanim istorijskim izvorima i crkvenim protokolima.
Moj savet je da prvenstveno proučavate naučne studije - antropološke, etnografske i istorijske da biste istražili raniji koren i poreklo, a da svakako dokumentujete sve poznate pretke svoje porodice iz dostupnih izvora:
- baza podataka Srpskog Privrednog Društva "Privrednik" :
http://baza.privrednik.net/privrednik.php
Objašnjenje ove baze podataka i uputstvo kako je pretraživati na žalost za sada imamo samo na engleskom jeziku:
http://www.rodoslovlje.com/documentation/serbian-trade-association-privrednik-merchant-database
-originalne crkvene matične knjige koje možete pregledati besplatno na www.familysearch.org :
Vrlika:
ostale parohije ( mesni uredi) u Hrvatskoj:
kao i da proverite ako je u porodici bilo žrtava drugog svetskog rata da li su svi upisani u zvanični Popis žrtava 1941-1945 ( za to nam morate poslati detalje o vašoj familiji jer taj izvor nije javno dostupan).
Dokumentujući svoju porodicu kroz ove originalne pisane arhivske izvore ostavićete trajan trag o njima, a prethodnim poreklom se možete pozabaviti povrh toga.
Pozdrav i pitajte ako treba pomoć pri tumačenju podataka i iščitavanju crkvenih protokola.
Поздрав, господине Радиша.
Ево вам нешто о Радишама (подаци су из књиге Далматински Срби од Александра Бачка, а број кућа и чланова је са пописа СР Хрватске из 1948. године):
1) Радише, Подосоје (Сињ, Врлика), (8 кућа са 59 чланова), крсна слава Свети Јован. Међу власницима земље у Подосоју, помиње се између 1833. и 1841. године једна кућа Радиша. Године 1835. помиње се Иван Радиша. На овог Радишу, и још неке Далматинце који су упадали на турску територију и пљачкали, жалио се тада ливаљски капетан Ибрахим-бег Фирдус далматинском гувернеру Лиленбергу.
2) Радише, Гарјак (Сињ, Врлика), (1 кућа са 8 чланова) ова породица несумњиво представља огранак Радиша из суседног Подосоја.
Презиме Радиша са крсном славом Јовањдан је пописано 1882. године у травничком протопрезвитерату, у парохији Травник (подаци су из Шематизма Дабро - Босанске митрополије из 1882. године).
Поздрав,
Петар Демић
Христос Васкрсе!
Велико хвала свима за све ове податке! Ово је далеко више него што сам икада очекивао да ћу икада наћи, јер сам био уверен да су те црквене књиге углавном уништене у ратовима.
Господине Демићу,
Видим да одлично располажете са литературом. Такође свака препорука за литературу је добродошла, и то не само у вези моје фамилије већ читавог подручја Врлике.
Ако дођем до неких утемељених и конкретних сазнања, свакако ћу то поделити са вама.
Још једном хвала!
Поздрав,
Срђан Радиша
ВАИСТИНУ ВОСКРЕСЕ!
У евиденцији крштене дјеце на подручју Врлике од 1726. до 1728. помиње се презиме Радуша (мислим да је у питању Радиша, само је лоше записано). А између 1833. и 1841. године била само једна кућа Радиша (ово стоји у дјелу Весне Чулиновић-Константиновић - Живот и социјална култура сточарског становништва под Динаром), од Ивана Радише, што би значило да су све данашње Радише из Подосоја потомци Ивана Радише.
Препоручујем вам књигу од Александра Бачка, ту можете пронаћи доста података о српским презименима по Далмацији. Књига је доступна у пдф формату и можете је преузети на овоме линку:
Александар Бачко - ПОРОДИЦЕ ДАЛМАТИНСКИХ СРБА http://www.mediafire.com/?ijjzo1q5wh22jce
Поздрав,
Петар Демић